Blog zielarski

Blog

Ilex Guayusa ekwadorska kuzynka Yerba Mate

Ilex Guayusa ekwadorska kuzynka Yerba Mate

Ilex Guayusa – skarb Ekwadoru Ilex Guayusa to gatunek południowoamerykańskiego drzewa, z którego pozyskuje się liście służące do parzenia napoju, którego właściwości porównuje się z tymi, jakie mają Yerba Mate czy zielona herbata – jednak to, co ma do zaproponowania Guayusa, wyróżnia ją z tego […]

Żywice – aromatyczne ukojenie prosto z natury

Żywice – aromatyczne ukojenie prosto z natury

Żywice – ukojenie prosto z natury   Pod nazwą żywic kryją się związki organiczne, wytwarzane przez pewne gatunki roślin. Bezbarwne, jasne lub całkiem ciemne wydzieliny wypływają z umiejętnie naciętych pni konkretnych drzew – tak pozyskane, zastygają i przyjmuję formę proszku lub kryształków. Składają się przede […]

Orzech czarny – bezwzględny dla pasożytów

Orzech czarny – bezwzględny dla pasożytów

 

 

Orzech czarny – szlachetny i bezwzględny

 

Orzech czarny (Juglans nigra) to gatunek drzewa liściastego, którego naturalnym obszarem występowania jest wschodnia i środkowa część Ameryki Północnej. Potrafi osiągać nawet 40 metrów wysokości, a z jego smukłego pnia pozyskuje się drewno o pięknym, ciemnobrunatnym kolorze: idealne do produkcji mebli (w przeszłości tworzono z niego wysokiej jakości ramy dla malarskich dzieł sztuki). Jednak z punktu widzenia ziołolecznictwa to nie cechy estetyczne owego drzewa wysuwają się na pierwszy plan, ale dobroczynne właściwości, wykazywane przez zawarte wewnątrz tej rośliny substancje aktywne. Naturalna medycyna od wieków wykorzystuje korę czy imponującej wielkości liście orzecha czarnego, ale zdecydowanie najcenniejszą wartość przedstawiają jego owoce, a mówiąc ściślej – ich łupiny. Owe owoce, rosnąc na drzewie, posiadają zieloną, chropowatą skórkę. Są okrągłe i wydają aromatyczny zapach.

Orzech czarny Juglans nigra

 

Juglon – tajna broń orzecha

Z dobrodziejstw czarnego orzecha korzystali już rdzenni Amerykanie: Indianie znali go z właściwości przeczyszczających, ale rozpoznawali też zadziwiający wpływ tej rośliny na pasożyty. Współcześnie wiadomo już, że dzieje się tak za sprawą juglonu – związku fenolowego, działającego toksycznie na drobne organizmy żywe. Choroby pasożytnicze to zaś wciąż jedne z bardziej podstępnych i trudnych do pokonania schorzeń, które mogą rozwijać się wewnątrz organizmu przez wiele lat i być przyczyną licznych, choć z pozoru niewyjaśnionych, przykrych objawów: bólów brzucha, nawracających problemów trawiennych, przewlekłego uczucia zmęczenia czy niskiej odporności na infekcje.

Najcześciej wykorzystywanym surowcem leczniczym są łupiny ( naowocnie ) orzecha czarnego.

Naowocnia Orzecha Czarnego
Naowocnia orzecha czarnego ( ang. Black Walnut Hulls )

Juglon w naturalny i skuteczny sposób rozprawia się z pasożytującymi na człowieku stworzeniami: między innymi tasiemcem czy owsikami, ale też pasożytami krwi lub wątroby. To także skuteczna broń w walce z wszelkiego rodzaju bakteriami, wirusami bądź grzybami, atakującymi ciało od strony układu pokarmowego: z jego pomocą można przeciwdziałać na przykład kandydozie, czyli konsekwencji namnożenia się grzybów wewnątrz organizmu.

W Europie, pod kątem popularności, orzech czarny dotąd pozostaje w cieniu swojego bliskiego kuzyna: orzecha włoskiego, zwanego z łacińska królewskim. Tymczasem ekstrakt z amerykańskiej odmiany orzecha to znacznie bardziej skoncentrowane źródło juglonu, najsilniejszej naturalnej substancji antyseptycznej. Jak wykazały badania naukowe, związek ten ma także moc niszczenia komórek nowotworowych oraz hamowania replikacji wirusa HIV, co czyni z niego nieustanny obiekt badań naukowców poszukujących skutecznych leków na te groźne choroby, dziesiątkujące ludność na całym świecie. Warto też wiedzieć, że to właśnie niezwykły juglon jest powodem tego, że orzechy brudzą dłonie podczas fizycznego kontaktu ze skórą.

 

Inne zastosowania

Z uwagi na wewnętrzne bogactwo witamin (C i z grupy B) i minerałów, czarne orzechy były niegdyś popularnym remedium na liczne dolegliwości. Także obecnie są znane ze swoich właściwości obniżania ciśnienia krwi i poziomu złego cholesterolu, przyspieszania trawienia czy łagodzenia zgagi lub bolesnej kolki. Warto wiedzieć, że czarne orzechy są także bardzo bogatym, naturalnym źródłem jodu, który działa dobroczynnie zwłaszcza na kierującą całą gospodarką hormonalną tarczycę. Antyseptyczne właściwości orzecha czarnego można wykorzystać także do leczenia problemów skórnych, dermatoz.

W szpitalach wojskowych chętnie korzystano z tych orzechów, by oczyszczać rany i  owrzodzenia oraz przyspieszać ich gojenie.  Również obecnie, stosowany zewnętrznie rozcieńczony wyciąg z czarnego orzecha pomoże rozwiązać problemy dermatologiczne, wywołane przez wirusy i grzyby: może sprawdzić się jako pomoc przy walce z trądzikiem, egzemą czy łuszczycą, a także opryszczką. Z kolei ściągające działanie tanin zawartych w czarnym orzechu czyni z niego skuteczne antidotum na nadmierną potliwość.

Ważne!

Alkohol znakomicie wyciaga cenne substancje aktywne z łupin orzecha, dlatego najcenniejszą formą jest nalewka alkoholowa. Suplementy na bazie łupin cechuje niska aktywność względem nalewek.

Mielone i całe łupiny Orzecha czarnego zakupisz  tutaj.

 

Przepis na nalewkę z łupin orzecha czarnego:

Do przygotowania nalewki potrzebujemy: 

 • 50g Łupin Orzecha czarnego
 • 150 ml etanolu 40 – 50 % ( może być czysta wódka lub odpowiednia mieszanka spirytusu i wody demineralizowanej )
 • Czysta butelka z ciemnego szkła o szczelnym zamknięciu.

Sposób przygotowania:

1. Nalewkę przygotowujemy metodą maceracji w stosunku 1:3

2. Do czystej butelki wkładamy rozdrobnione łupiny orzecha. Następnie zalewamy alkoholem i szczelnie zakręcamy.

3. Odstawiamy w miejsce niedostępne dla światła na minimum 7 dni ( w tym okresie zaleca się wstrząsnąć od czasu do czasu )

4. Po 7 dniach odcedzamy naszą nalewkę pozbywając się łupin ( nie jest to jednak zabieg konieczny )

Nalewkę należy dawkować z umiarem zaczynając od małych ilości, niekiedy łupiny w celu zwiększenia potencjału antypasożytniczego bywają łączone z zielem piołunu.

 

Autor: mgr Magdalena Krawczak

Źródła:

https://jonbarron.org/herbal-library/foods/black-walnut-hulls-benefits

http://www.dobreziola.com/2015/06/czarny-orzech-niesamowite-zastosowania.html

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a875 http://laboratoria.net/artykul/12388.html

http://www.webmd.com

http://rozanski.li/2110/lisc-orzecha-wloskiego-folium-juglandis-w-fitoterapii-praktyczne

http://superfoodprofiles.com/black-walnut-benefits-healt

4 owoce o największej zawartości witaminy C

4 owoce o największej zawartości witaminy C

4 owoce o największej zawartości witaminy C na świecie.       W internecie, a także w życiu codziennym często można zaobserwować spory pt: " Które owoce mają najwięcej witaminy C"… Typowe laickie odpowiedzi to najpewniej..cytryna, pomarańcza, czarna porzeczka, pietruszka ( pomijam fakt niebytu pietruszki w […]

10 naturalnych i skutecznych antydepresantów

10 naturalnych i skutecznych antydepresantów

10 ziołowych i skutecznych antydepresantów Okresowe stany depresyjne przytrafiają się zdecydowanie chyba każdemu bez wyjątku. Nie minę się z prawdą, jeśli stwierdzę, że owe niekorzystne stany dokuczają znacznie częściej mieszkańcom północnej części naszej planety niż południowcom. Nie należy mylić depresji i pokrewnych chorób, z okresowym […]

36 leczniczych właściwości ziół europejskich

36 leczniczych właściwości ziół europejskich

       

36 leczniczych właściwości ziół Europy

 

 

36 właściwości ziół europejskich

 

      Zioła zarówno krajowe jak i egzotyczne posiadają niezwykle szerokie spektrum działania leczniczego. Na szczęście, obecnie istnieje trend „powrotu do korzeni” i to w dosłownym znaczeniu, bowiem korzenie, kwiaty, kłacza i inne surowce zielarskie towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Zanim Alexander Fleming odkrył w 1928 roku pierwszy antybiotyk – Penicylinę, to właśnie zioła stanowiły rdzeń medycyny. Obecnie ziołolecznictwo określane jest mianem medycyny alternatywnej, ale czy nie jest to przypadkiem błędne sformułowanie? To pozostawiam Waszej ocenie.  Polacy jak się wydaje znudzeni falą środków farmaceutycznych „na wszystko” wykazują duży zwrot ku naturze. Popyt na wiedzę z zakresu ziołolecznictwa rośnie z dnia na dzień, dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć działanie i właściwości popularnie występujących ziół w Polsce i Europie.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 •  jakie lecznicze właściwości posiadają zioła europejskie

 •  jakie nazwy posiadają zioła popularne w naszej medycynie ludowej

 •  jak wiele z ziół rodzimych posiada zbliżone właściwości lecznicze

 

 

Podział popularnych ziół europejskich ze względu na właściwości:

1. Zioła działające bakteriobójczo
2. Zioła przyspieszające gojenie ran i skaleczeń
3. Zioła hamujące krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne
4. Zioła oczyszczające krew, również po zatruciach
5. Zioła działające moczopędnie ( poprawiające funkcje nerek)
6. Zioła działające mlekopędnie wskazane podczas laktacji
7. Zioła działające napotnie (wskazane przy wszystkich rodzajach przeziębień)
8. Zioła o działaniu nasennym i uspokajającym
9. Zioła obniżające ciśnienie krwi (bez ryzyka przedawkowania, które mogłoby wywołać ujemne skutki uboczne)
10. Zioła osłaniające przewód pokarmowy i oddechowy
11. Zioła pobudzające czynności żołądka (stosowane przy problemach trawiennych)
12. Zioła przeciwkrwotoczne (stosowane wewnętrznie i zewnętrznie)
13. Zioła nasercowe, kojące nerwy:
14. Zioła o właściwościach przeciwartretycznych
15. Zioła przeciwcukrzycowe (stosowane w profilaktyce oraz aktywnej cukrzycy
16. Zioła o działaniu przeciwgorączkowym
17. Zioła po o zastosowaniu przeciwgośćcowym
18. Zioła o działaniu przeciwpasożytniczym i przeciwrobaczym
19. Zioła przeciwzapalne (stosowane zewnętrznie)
20. Zioła o działaniu przeciwzapalnym (stosowane zewnętrznie w formie okładów z naparów)
21. Zioła o właściwościach przeciwskurczowych
22. Zioła o działaniu przeciwalergicznym
23. Zioła stosowane podczas stanów zapalnych jelit
24. Zioła przeczyszczające i rozwalniające stosowane podczas zaparć
25. Zioła o właściwościach przeciwszkorbutowych
26. Zioła regenerujące śluzówkę dróg oddechowych i trawiennych
27. Zioła stosowane podczas okresu, regulujące krwawienia u kobiet
28. Zioła wykazujące działanie ściągające i przeciwbiegunkowe
29. Zioła poprawiające trawienie
30. Zioła uspokajające układ nerwowy
31. Zioła przeciwbólowe, uśmierzające ból
32. Zioła wspierające czynności wątroby, działające hepatoprotekcyjnie
33. Zioła o działaniu wykrztuśnym  i przeciwkaszlowym
34. Zioła o działaniu wzmacniającym
35. Zioła poprawiające przemianę materii
36. Zioła znoszące nadmierną fermentację i wzdęcia

 

Zioła polskie i egzotyczne możesz nabyć w sklepie zielarskim klikając tutaj.

 

 

36 właściwości ziół europejskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Zioła działające bakteriobójczo:

 • czosnek
 • cebula
 • liść mącznicy
 • liść borówki
 • owoce czarnej jagody
 • ziele piołunu
 • ziele dziurawca
 • ziele szanty
 • ziele mięty
 • ziele majeranku
 • ziele szałwii
 • ziele macierzanki
 • ziele tymianku
 • kwiat rumianku pospolitego
 • ziele wrotyczu
 • korzeń omanu
 • kłącze kosaćca
 • kora wierzbowa

 

 

2. Zioła przyspieszające gojenie ran i skaleczeń:

 • kwiat nagietka
 • kwiat jasnoty
 • kwiat rumianku pospolitego
 • ziele drapacza
 • ziele dziurawca
 • ziele lnicy
 • ziele rdestu ptasiego
 • ziele szałwii
 • korzeń żywokostu
 • liść orzecha włoskiego 
 • pączki topoli
 • korzeń kobylaka

 

3. Zioła hamujące krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne:

 • ziele krwawnika
 • ziele tasznika
 • ziele skrzypu
 • ziele rdestu ptasiego i ostrogorzkiego
 • liść pokrzywy
 • liść barwinka i kłącze pięciornika
 • kora kaliny

 

4. Zioła oczyszczające krew, również po zatruciach:

 • ziele bratka polnego
 • ziele przetacznika
 • ziele poziomki
 • ziele bluszczyku
 • ziele skrzypu
 • ziele drapacza
 • ziele ogórecznika
 • kwiat stokrotki
 • ziele kocanki
 • liść barwinka
 • liść borówki
 • liść maliny
 • liść brzozy
 • korzeń łopianu
 • korzeń podróżnika
 • korzeń mniszka
 • szyszki chmielu 
 • nasiona czarnuszki

 

5. Zioła działające moczopędnie ( poprawiające funkcje nerek):

 • ziele połonicznika
 • ziele skrzypu
 • ziele poziomki
 • ziele rutwicy
 • ziele drapacza
 • ziele rzepiku
 • ziele piołunu
 • ziele bylicy pospolitej
 • ziele macierzanki
 • ziele nawłoci
 • ziele werbeny
 • ziele bratka polnego
 • ziele hyzopu
 • ziele nostrzyka
 • ziele bazylii
 • ziele rdestu ptasiego
 • ziele płucnicy – miodunki
 • ziele cząbru
 • ziele pokrzywy
 • ziele przetacznika
 • kłącze perzu
 • kłącze tataraku
 • korzeń łopianu
 • ziele podróżnika
 • korzeń lukrecji
 • ziele mydlnicy
 • oman
 • kosaćca
 • lubczyk
 • gorysz
 • pietruszka
 • liść mącznicy
 • liść brzozy
 • liść brusznicy
 • liść czarnej jagody
 • kwiat stokrotki
 • kwiat wrzosu,
 • kwiat bławatka
 • kwiat kocanki
 • kwiat jasnoty
 • kwiat bzu czarnego
 • kwiat lipy
 • owoc kminku
 • jarzębina
 • owoc jałowca
 • owoc dzikiej róży
 • szyszki chmielu
 • pączki topoli
 • strączyny fasoli
 • znamię kukurydzy
 • nasienie pietruszki i czarnuszki

 

6. Zioła działające mlekopędnie wskazane podczas laktacji:

 • kminek
 • koper włoski
 • anyż,
 • ziele rutwicy
 • ziele bazylii
 • liść barwinka 
 • nasienie pietruszki

 

7. Zioła działające napotnie (wskazane przy wszystkich rodzajach przeziębień):

 • kwiat lipy
 • bzu czarnego
 • wrzosu
 • nawłoci
 • korzeń łopianu
 • omanu
 • goryszu
 • pietruszki
 • kłącze tataraku
 • ziele przetacznika
 • rutwicy
 • ogórecznika
 • bratka polnego
 • liść brzozy
 • nasienie pietruszki
 • pączki topoli
 • owoc maliny i bzu czarnego

 

8. Zioła o działaniu nasennym i uspokajającym:

 • ziele nostrzyka
 • liść melisy
 • barwinka
 • korzeń kozłka
 • ziele macierzanki i kurzego śladu
 • szyszki chmielu
 • kwiat lawendy

 

9. Zioła obniżające ciśnienie krwi (bez ryzyka przedawkowania, które mogłoby wywołać ujemne skutki uboczne):

 • cebula
 • czosnek
 • skórka biała cytrynowa
 • żurawina
 • ziele jemioły 
 • liść barwinka

 

10. Zioła osłaniające przewód pokarmowy i oddechowy:

 • liść ślazu
 • liść babki
 • liść podbiału
 • kwiat lipy
 • kwiat dziewanny
 • korzeń ślazu
 • korzeń żywokostu
 • nasienie gorczycy
 • kozieradki i siemię lniane
 • liść prawoślazu

 

11. Zioła pobudzające czynności żołądka (stosowane przy problemach trawiennych):

 • ziele krwawnika
 • ziele dziurawca
 • ziele przywrotnika
 • ziele drapacza
 • ziele szanty
 • ziele mięty
 • ziele bazylii
 • ziele majeranku
 • ziele cząbru
 • ziele nawłoci
 • ziele przetacznika
 • kwiat lawendy
 • kwiat rumianku pospolitego
 • korzeń lubczyka
 • korzeń goryszu
 • korzeń mydlnicy
 • korzeń mniszka
 • kłącze pięciornika
 • kłącze rzewienia
 • liść melisy
 • liście bobrka
 • nasienie kozieradki

 

12. Zioła przeciwkrwotoczne (stosowane wewnętrznie i zewnętrznie):

 • ziele krwawnika
 • ziele drapacza
 • kora kasztanowca
 • korzeń żywokostu
 • cebula surowa
 • siemię lniane mielone
 • śliwki suszone
 • zewnętrznego w okładach: kwiat rumianku lub gotowana cebula.

 

13. Zioła nasercowe, kojące nerwy:

 • ziele dziurawca
 • ziele hyzopu
 • ziele bazylii
 • liść rozmarynu 
 • korzeń goryszu
 • kwiat głogu
 • korzeń kozłka lekarskiego

 

14. Zioła o właściwościach przeciwartretycznych:

 • ziele rzepiku
 • kora wierzbowa
 • gąbka słodkowodna
 • liść czarnej porzeczki 
 • nasienie czarnuszki

 

15. Zioła przeciwcukrzycowe (stosowane w profilaktyce oraz aktywnej cukrzycy:

 • kłącze perzu
 • strączyny fasoli
 • liść pokrzywy
 • czarnej jagody
 • orzecha włoskiego
 • ziele rdestu ptasiego
 • ziele dziurawca
 • ziele krwawnika
 • ziele szałwii
 • ziele glistnika jaskółczego
 • ziele rutwicy
 • korzeń mniszka
 • korzeń łopianu
 • cebula surowa i gotowana

 

16. Zioła o działaniu przeciwgorączkowym:

 • liść mięty
 • liść bobrka
 • kwiat lipy
 • kwiat bzu czarnego
 • rumianku rzymskiego
 • rumianku pospolitego
 • kwiat słonecznika (same płatki kwiatowe)
 • kora wierzby
 • kora kasztanowca
 • owoc czarnej jagody
 • ziele tysiącznika i drapacza

 

17. Zioła po o zastosowaniu przeciwgośćcowym:

 • liść brzozy
 • liść czarnej porzeczki
 • kora wierzbowa
 • gąbka słodkowodna
 • kwiat tawuły łąkowej
 • ziele skrzypu
 • nasienie czarnuszki i gorczycy białej (suche okłady)

 

18. Zioła o działaniu przeciwpasożytniczym i przeciwrobaczym:

 • czosnek
 • nasiona dyni
 • ziele piołunu
 • ziele macierzanki
 • ziele tymianku
 • kwiat wrotyczu
 • owoc czarnej jagody i borówki brusznicy

 

19. Zioła przeciwzapalne (stosowane zewnętrznie):

 • kwiat rumianku pospolitego
 • kwiat rumianku rzymskiego
 • kwiat nagietka
 • kwiat bławatka
 • ziele srebrnika
 • ziele świetlika

 

20. Zioła o działaniu przeciwzapalnym (stosowane zewnętrznie w formie okładów z naparów) :

 • ziele hyzopu
 • ziele lnicy
 • ziele majeranku
 • ziele szałwii
 • liść babki
 • kłącze pięciornika
 • cebula gotowana
 • kwiat rumianku pospolitego

 

21. Zioła o właściwościach przeciwskurczowych:

 • glistnik  jaskółcze ziele
 • ziele połonicznika
 • ziele nostrzyka
 • ziele bazylii
 • ziele majeranku
 • ziele srebrnika
 • ziele szałwii
 • ziele macierzanki
 • ziele tymianku
 • ziele werbeny
 • owoc kolendry
 • anyż
 • kminek
 • koper włoski
 • kwiat bzu czarnego
 • kwiat lawendy
 • kwiat rumianku pospolitego
 • kwiat lipy
 • kwiat dziewanny
 • korzeń goryszu
 • kora wierzbowa 
 • znamie kukurydzy

 

22. Zioła o działaniu przeciwalergicznym:

 • kwiat rumianku
 • ziele dziurawca
 • korzeń kozłka (można stosować łącznie)

 

23. Zioła stosowane podczas stanów zapalnych jelit:

 • korzeń lukrecji
 • kwiat rumianku
 • ziele dziurawca
 • krwawnika

 


24. Zioła przeczyszczające i rozwalniające stosowane podczas zaparć.

 • kora kruszyny
 • kłącze rzewienia
 • owoc bzu czarnego
 • ziele tysiącznika
 • ziele lnicy
 • kwiat kocanki
 • siemię lniane 
 • strączki sensesu

 

25. Zioła o właściwościach przeciwszkorbutowych:

 • ziele bluszczyku kurdybanka
 • owoc dzikiej róży
 • owoc jarzębiny
 • korzeń chrzanu
 • liść orzecha włoskiego

26. Zioła regenerujące śluzówkę dróg oddechowych i trawiennych:

 • śliwki suszone
 • siemię lniane
 • ziele bukwicy
 • rzepiku
 • liść podbiału 
 • korzeń żywokostu

 

27. Zioła stosowane podczas okresu, regulujące krwawienia u kobiet:

 • kwiat nagietka
 • kwiat jasnoty
 • kwiat białej koniczyny
 • ziele wrotyczu
 • ziele dziurawca
 • ziele szanty
 • ziele szałwii
 • ziele tymianku
 • korzeń lubczyku
 • kminek
 • czarnuszka 
 • nasienie pietruszki

 

28. Zioła wykazujące działanie ściągające i przeciwbiegunkowe:

 • kora dębowa
 • kasztanowca
 • kora wierzbowa
 • korzeń kuklika
 • korzeń żywokostu
 • kłącze pięciornika
 • ziele rzepiku
 • ziele przywrotnika
 • ziele świetlika
 • ziele dziurawca
 • ziele rdestu ptasiego
 • ziele srebrnika
 • ziele płucnicy -miodunki
 • ziele szałwii
 • ziele cząbru
 • ziele nawłoci
 • ziele macierzanki
 • ziele tymianku
 • ziele werbeny
 • ziele przetacznika
 • kwiat rumianku
 • liść orzecha włoskiego
 • liść czarnej porzeczki
 • liść maliny
 • liść pokrzywy
 • liść czarnej jagody
 • liść borówki
 • liść barwinka
 • owoc dzikiej róży
 • owoc jarzębiny 
 • owoc czarnej jagody

 

29. Zioła poprawiające trawienie:

 • ziele bylicy bożodrzewu
 • ziele piołunu
 • ziele bylicy pospolitej
 • ziele macierzanki
 • ziele tysiącznika
 • ziele drapacza
 • ziele dziurawca
 • ziele hyzopu
 • ziele nostrzyka
 • ziele majeranku
 • ziele szałwii
 • ziele nawłoci
 • ziele przetacznika
 • czosnek
 • cebula
 • kłącze tataraku
 • korzeń arcydzięgla
 • korzeń cykorii podróżnik
 • owoc kminku
 • kolendra
 • kopru włoskiego
 • owoc jałowca
 • kwiat rumianku
 • kwiat wrzosu
 • kwiat kocanki
 • kwiat lawendy
 • szyszki chmielu
 • liść pokrzywy
 • nasienie czarnuszki
 • gorczyca
 • korzeń chrzanu

 

30. Zioła uspokajające układ nerwowy:

 • korzeń kozłka
 • korzeń arcydzięgla
 • owoc dzikiej róży
 • ziele bylicy pospolitej 
 • ziele macierzanki

 

31. Zioła przeciwbólowe, uśmierzające ból:

 • owoc kasztanowca
 • ziele nostrzyku
 • ziele mięty
 • liść barwnika 
 • kwiat rumianku

 

32. Zioła wspierające czynności wątroby, działające hepatoprotekcyjnie:

 • ziele dziurawca
 • ziele krwawnika
 • ziele tysiącznika
 • ziele glistnika
 • ziele dymnicy
 • ziele lawendy
 • owoc jałowca
 • owoc dzikiej róży
 • kwiat bzu czarnego
 • korzeń podróżnika
 • korzeń mniszka
 • kłącze rzewienia
 • kora kruszyny
 • liść bobrka
 • liść rozmarynu
 • znamię kukurydzy

 

33. Zioła o działaniu wykrztuśnym  i przeciwkaszlowym:

 • surowa i gotowana cebula
 • ślaz zaniedbany
 • prawoślaz
 • ziele tymianku

 • ziele bratka polnego

 • ziele podbiału

 • liście babki lancetowatej

 

34. Zioła o działaniu wzmacniającym:

 • ziele rzepiku
 • ziele krwawnika
 • ziele bylicy-bożodrzewu
 • ziel piołunu
 • ziele byliny pospolitej
 • ziele bukwicy
 • ziele świetlika
 • ziele bluszczyku
 • ziele dziurawca
 • ziele macierzanki
 • ziele tymianku
 • ziele werbeny
 • ziele przetacznika
 • ziele bratka polnego
 • kwiat stokrotki
 • kminek
 • kolendra
 • owoc dzikiej róży
 • korzeń podróżnika
 • korzeń kuklika
 • korzeń goryszu
 • korzeń mniszka
 • liść czarnej porzeczki
 • liść maliny
 • liść pokrzywy
 • liść barwinka
 • nasienie kozieradki
 • szyszki chmielu 
 • siemię lniane

 

35. Zioła poprawiające przemianę materii:

 • ziele rzepiku
 • ziele poziomki
 • ziele dymnicy
 • ziele dziurawca
 • ziele krwawnika
 • kłącze perzu
 • liść orzecha włoskiego
 • gąbka słodkowodna
 • nasienie kozieradki 
 • znamię kukurydzy

 

36. Zioła znoszące nadmierną fermentację i wzdęcia:

 • korzeń arcydzięgla
 • korzeń lubczyku
 • korzeń goryszu
 • kminek
 • koper włoski
 • anyż
 • kwiat lawendy
 • kwiat rumianku pospolitego
 • liść mięty
 • liść maliny
 • ziele cząbru
 • nasienie pietruszki

 

W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć właściwości ziół pochodzących z dalekich zakątków świata ze szczególnym wskazaniem na zioła Ameryki Południowej.

Większość ziół można nabyć tutaj.

Adaptogeny – nasi ziołowi przyjaciele

Adaptogeny – nasi ziołowi przyjaciele

 Adaptogeny – ziołowi przyjaciele Wczoraj obserwowaliśmy zjawisko jakim jest BLUE MONDAY, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Odczuliście jego skutki ? A może cały zimowy okres jest dla was trudny ze względu na brak słońca, częste zachmurzenia i niskie temperatury? Złe samopoczucie, brak energii, no […]

Słowniczek zielarza cz. I

Słowniczek zielarza cz. I

   Słowniczek zielarski cz.I    Wraz z Nowym Rokiem, nowym dniem i kolejną godziną dołącza do naszej wspaniałej grupy zielarzy sporo osób. To właśnie dla Was stworzyliśmy mały słowniczek podstawowych pojęć zielarskich, który będzie niezbędny przy rozpoczęciu przygody z medycyną naturalną. Przyjemnego czytania 🙂 SUROWCE […]

Horny Goat Weed – „Ziele napalonej kozy”

Horny Goat Weed – „Ziele napalonej kozy”

Horny goat weed (łac. Epimedium sagittatum) to jedna z roślin, którą zaliczamy do bylin z rodziny Epimedium. Ogólnie obejmują one ponad sześćdziesiąt gatunków, a większość z nich rośnie w Chinach. Sama Epimedium sagittatum z języka chińskiego nazywana jest Yin Yang Huo, choć spotkać można ją również pod nazwą Kozi chwast, Rowdy Lamb Herb, Hat biskupa, Fairy Wings czy mitra.

Poza Azją w mniejszej ilości spotkamy ją jeszcze w Europie Centralnej. Warto zauważyć, że obecnie roślina ta jest uznawana za zagrożoną. Jednak nie dlatego, że zagraża jej urbanizacja. Przede wszystkim Horny goat weed szkodzi popularność, gdyż jest ona w coraz większym stopniu eksploatowana. Z drugiej strony świadczy to tylko o jej niezawodności, a przecież pomaga na płaszczyźnie naprawdę ważnej, podnosząc męskie libido.

Jako ciekawostkę warto dodać, że legenda głosi, iż roślina ta została odkryta przez pasterza kóz. Zaobserwował on, że po jej zjedzeniu zwierzęta te są znacznie bardziej aktywne seksualnie. Zresztą wiąże się z tym także sama nazwa tej rośliny. Otóż Horny goat weed w wolnym tłumaczeniu znaczy ziele napalonej kozy”.

 

Horny Goat Weed możesz nabyć tutaj.

Działanie

O działaniu Epimedium sagittatum po części już wspomnieliśmy. Jest to roślina, która pomaga w podniesieniu męskiego libido, gwarantująca też ogólną poprawę w sferze seksualnej. Potwierdzone jest to zresztą naukowo. Warto pamiętać, że na podstawie badań przeprowadzonych w Państwie Środka można stwierdzić, że 70% badanych odczuło wzrost libido i poprawę podczas stosunku.

Wszystko dzięki substancji o nazwie ikaryna, która jest jednym ze składników rośliny. To właśnie tej substancji Horny goat weed zawdzięcza swoje męskie właściwości z poprawą erekcji na czele. Między innymi tłumi ona enzym PDE-5, zwiększa poziom tlenku azotu, a także poprawia krążenie w okolicach krocza. Poza tym poprzez uwolnienie tlenku azotu rozluźnia też mięśnie gładkie ciał jamistych. Niewielu zdaje sobie sprawę, że tlenek ten bierze czynny udział w erekcji. To między innymi jego niski poziom jest powodem problemów z potencją i spadkiem libido. W praktyce więc Horny Goat Weed to coś na znak viagry. Oczywiście o mniejszej mocy, ale też z dużo mniejszą ilością efektów ubocznych.

Na tym działanie Horny Goat Weed się jednak nie kończy. Poza tym ekstrakty z rej rośliny podnoszą poziom testosteronu, opóźniają procesy starzenia organizmu, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a nawet zapobiegają rozprzestrzenianiu się komórek rakowych, jednocześnie je niszcząc. Mówi się, że pomaga ona też w spalaniu tkanki tłuszczowej. Szczególnie z okolic brzucha i klatki piersiowej.

Stosowanie

Z Epimedium sagittatum najczęściej gotujemy napar. Na jedną szklankę zużywa się od 6 do 16 g ziół i gotuje przez kwadrans. Dawki takie przyjmować należy po 3-4 razy w ciągu dnia.

Poza tym ziele napalonej kozy można wykorzystać do stworzenia nalewki na bazie 40% etanolu w proporcji 1:5. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej sugerowana jej jednorazowa dawka to 5 ml przyjmowana trzy razy na dobę.

Skład Horny goat weed

W skład liści tej byliny wchodzą:

* flawonoidy,
* sterole,
* lignany,
* seskwiterpeny,
* prenylflavones,
* glikozydy fenolowe,
* epimedin C.

Skutki uboczne

Przeciwwskazania dotyczące zażywania Horny goat weed dotyczą przede wszystkim osób zmagających się z problemami sercowo-naczyniowymi, którym się jej nie zaleca. Problemy mogą dotknąć też chorych na raka. Zażywanie tego zioła może u nich powodować bolesne współżycie, utratę libido czy trudności w utrzymaniu pobudzenia. Wszyscy pozostali mogą po nie sięgać, choć należy wystrzegać się przedawkowania, które może powodować nadwrażliwość, rozszerzenie źrenic, spazmy, skurcze czy zahamowanie czynności oddechowych.

Podstawowe zioła używane w leczeniu dzieci. Część I

Podstawowe zioła używane w leczeniu dzieci. Część I

Zioła mogą być pomocne nie tylko w zwalczaniu wielu dolegliwości u osób dorosłych, ale również i dzieci. Szczególnie gorączki, kaszlu i innych objawów przeziębienia. W stosowaniu ich u dzieci należy jednak zachować szczególną ostrożność. Wszystko ze względu na mało odporny organizm malców. Które więc zioła […]