Blog zielarski

10 naturalnych i skutecznych antydepresantów

5 (100%) 6 votes

10 ziołowych i skutecznych antydepresantów

Plantago

Okresowe stany depresyjne przytrafiają się zdecydowanie chyba każdemu bez wyjątku. Nie minę się z prawdą, jeśli stwierdzę, że owe niekorzystne stany dokuczają znacznie częściej mieszkańcom północnej części naszej planety niż południowcom. Nie należy mylić depresji i pokrewnych chorób, z okresowym obniżeniem nastroju, smutkiem, permanentnym zmęczeniem, przygnębieniem spowodowanym brakiem słońca lub innymi stanami zdecydowanie niekorzystnymi dla większości społeczeństwa..Bywa również tak, iż tego rodzaju zaburzenia stanowią pewny rodzaj enklawy kuracjusza, w której dobrze mu tkwić… Jednak możemy z tym walczyć – odpowiednie nastawienie, dieta,  więcej ruchu na świeżym powietrzu, a dodatkowo wspomaganie się odpowiednimi ziołami.

Dziś opisałem dla Was ziółka pomocne i skuteczne w fitoterapii stanów obniżonego samopoczucia i oscylujących wokół nich symptomów.

Poniżej przedstawiam 10 wybranych ziół, które skutecznie i korzystnie działają na nasz układ nerwowy, koją, działają adaptogennie, poprawiają samopoczucie, działają sedatywnie i przeciwdepresyjnie. Listę zawęziłem do 10 najbardziej popularnych i skutecznych surowców, ponieważ na całym świecie jest ich setki i nie sposób opisać wszystkich (chętnie opisałbym Kava Kava, lecz niestety chyba jedynie naszym kraju jej posiadanie jest zabronione..poprawcie mnie jeśli się mylę). Zacznijmy zatem od tych najbardziej popularnych, a z tematem bardziej egzotycznych, naturalnych antydepresantów zmierzymy się w kolejnych postach.

Ps: kolejność ziół losowa 😉

 

Troszkę statystyk…

 

 

 

 

 

 

 Lista 10 ziół antydepresyjnych

 

melisa plantagoMelisa

Melisa ( Melisa officinalis ) dobrze znana i często spożywana w stanach nadmiernego pobudzenia, nerwowości, nerwicy, bólach miesiączkowych,a także problemach z trawieniem. Wiele badań naukowych wykazuje poprawę koncentracji i funkcji poznawczych w przypadku regularnego stosowania.  Moja subiektywna opinia może zaskoczyć…ale uważam melisę jako jeden z najsłabszych naturalnych środków uspokajajacych, o czym świadczy chociaży brak przeciwwskazań do stosowania podczas ciąży i laktacji.

 

 

Passiflora Magazyn-Zdrowia.plPassiflora

Męczennica cielista ( Passiflora, Herba passiflorae ) to kolejna roślina o działaniu antydepresyjnym  pochodząca z terenów Ameryki Północnej i Środkowej.Obecność w roślinie substancji czynnych takich jak: harmalina oraz harmian sprawia, że jej oddziaływanie objawia się głównie w poprawie reakcji na stres i działaniu uspokajającym, wręcz usypiającym.  Pomaga w terapii bezsenności i niepokoju. Ponadto męczennica działa przeciwdrgawkowo i przeciwlękowo. Ziele passiflory  stosuje się w przypadku nerwic, nerwic wegetatywnych, chorobie Parkinsona, problemach trawiennych o podłożu nerwowym, a także w poprawie samopoczucia w stanach lękowych. W większych dawkach bywa halucynogenna i otępiająca.

 

Ashwagandha plantagoAshwagandha

Ashwagandha ( Withania somnifera )  – jeden z najbardziej znanych i cenionych adaptogenów. Jej właściwości zostały bliżej opisane w artykule Ashwagandha. Korzeń Witanii ospałej to zdecydowanie surowiec przed którym chylę czoła. Napary z Ashwagandy naprawdę sprawiają, że samopoczucie i witalność poprawia się niebywale. Zachęcam do przestudiowania postu ..

 

 

Kozłek Magazyn-Zdrowia.plKozłek lekarski

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) jeden z najbardziej popularnych ziół o działaniu uspokajającym, rozluźniającym oraz nasennym. Kto z nas nie zna kropli walerianowych wymieszanych z cukrem …z trudem zresztą przełykanych. Kozłek posiada specyficzny zapach, silny, nie idzie go pomylić z żadnycm innym.  Wywołuje stan odprężenia, sprzyja relaksacji. Stosowany również przy dolegliwościach kobiecych. Bardzo ceniony zarówno w medycynie ludowej i konwencjonalnej. Wyciągi z kozłka są składnikiem wielu leków znoszących pobudzenie emocjonalne i motoryczne. Tak jak w przypadku passiflory stosowana w leczeniu nerwic wegetatywnych, problemach z zasypianiem oraz stanach lękowych i depresji. Preparaty walerianowe wydłużają czas snu i poprawiają jego jakość. Łagodzą także dolegliwości, związane z napięciem przed okresem oraz bólem w jego trakcie. W dawnej medycynie wspomagała leczenie padaczki. Kozłek lekarski jest składnikiem leków psychotropowych.

Jamajski sen magazyn-zdrowia.plJamajski sen ryby

Jamajski sen ryb inaczej Dereń jamajski (Piscidia piscipula) roślina z rodziny motylkowatych występująca na obszarach Ameryki łacińskiej i południowej części USA. Działanie kory Piscidii doskonale znają rdzenni mieszkańcy Ameryki łacińskiej,  korę wykorzystują jako środek leczniczy w uśmierzaniu bólu, migrenach a także jako środek nasenny. Jest również drugie, niezwiązane z medycyną zastosowanie. Indianie  stosują młuconą korę derenia jamajskiego do połowów ryb w niewielkich sadzawkach i ciekach wodnych. Proces ten jest bardzo prosty, odcinając koryto poprzez budowę prowizoycznej tamy ryby zostają uwięzione w pułapce, teraz panowie Indianie rozgniecioną roślinę "rozpylają" w wodzie. Substancje aktywne przechodząc do wody powodują otępienie ryb i zwolnienie ich funkcji życiowych dzięki czemu dają się łatwo wyłapać. Taki system połowu świadczy o sile ukrytej w tej roślinie. Wykazuje silne działanie nasenne i należy stosować ją umiarkowanie. Pomocna w gaszeniu bólu, szczególnie głowy i towarzyszącej jej bezsenności.

serdecznik pospolity magazyn-zdrowia.plSerdecznik pospolity

Serdecznik pospolity ( Leonurus cardiaca ) bylina kwitnąca od czerwca do sierpnia, pospolita w całej Polsce. Zdarza sie być uprawiana w celach leczniczych. Surowiec stanowi ziele serdecznika ( Herba Leonuri). Serdecznik działa uspokajająco, relaksacyjnie, nieznacznie nasennie. Obniża ciśnienie krwi oraz działa moczopędnie. Polecamy wykonać nalewkę, substancje aktywne dobrze rozpuszczają się w alkoholu natomiast słabo w wodzie. Napary są mało skuteczne. Serdecznik działa sedatywnie 2 razy mocniej od Kozłka lekarskiego (badania Wierszynina i Jabłokowa).

 

glistnik plantagoGlistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus) to dość popularna i bardzo uniwersalna pod względem właściwości bylina z rodziny makowatych. Glistnik działa uspokajająco, przeciwzapalnie i łagodząco w przypadku podrażnień skóry, dermatoz i łuszczycy. Korzeń zioła jest specyfikiem silniej działającym, ale rzadziej wykorzystywanym w fitoterapii ze względu na małą dostępność i trudności z jego zbiorem oraz wysuszeniem. Niegdyś wna terenach obecnej Rosji w naparze glistnika kąpano dzieci w celach przeciwpasożytniczych, szczególnie dobrze radził sobie ze świerzbem.


rhodiola magazyn-zdrowia.plRóżeniec górski

Różeniec ( Rhodiola rosea ) zamiennie nazywany Arktycznycm korzeniem to roślina z rodziny sukulentów. Jej działanie doskonale poznali Wikingowie, stosujący korzeń rhodioli w terapii bezpłodności. Arktyczny korzeń podnosi odporność organizmu, wzmacnia oraz poprawia nastrój gdyż wyciągi i napary z tego surowca podnoszą  poziom serotoniny obniżając jednocześnie poziom noradrenaliny i dopaminy w korze i pniu mózgu. W podwzgórzu następuje spadek poziomu serotoniny, a wzrost stężenia noradrenaliny i dopaminy. Jeden z najczęściej stosowanych surowców roślinnych używanych w terapii antydepresyjnej.


damiana magazyn-zdrowia.plDamiana

Damiana ( Turnera diffusa Willdenow ) lub turnera rozpierzchła  to krzew z rodziny męczennicowatych pochodzący z lasów Ameryki Środkowej i Południowej.Damiana posiada przyjemny słodkawy zapach, ziele bywa często używane do sporządzania blendów tj. mieszanek Love joints ze względu na działanie relaksacyjne i afrodyzyjne.  Dobrodziejstwo damiany wykorzystywali już starożytni Majowie. Roślina działa głównie afrodyzyjnie, przeciwdepresyjnie i antystresowo. Można sporządzać z niej napary i odwary a także nalewki. Posiada również szereg innych właściwości z których należy wyróżnić działanie moczopędne i  obniżające poziom cukru we krwi.

 

gotu kola plantagoGotu kola

 Gotu kola ( Centella asiatica ) znana jest również pod  nazwą  Wąkrotka azjatycka. Roślina dzięki zawartym w niej substancjo aktywnym zwiększa syntezę białek w organiźmie, a zwłaszcza komórkach mózgowych.  Usprawnia procesy myślowe oraz mikrokrążenie krwi, jak również korzystnie wpływa na pamięć  i koncentrację. Zwiększa wydolność psychofizyczną organizmu. Ma to szczególne znaczenie w stanach obniżonego nastroju. Roślina wykazuje również działanie sedatywne            ( uspokajajce ), z tego względu polecana jest osobom roztargnionym i nerwowym. Wąkrotka usprawnia działanie CUN ( Centralny Układ Nerwowy ), a także znosi napięcie. Jej adapotgenne działanie wykorzystywane jest w fitoterapii demencji starczej oraz innych chorobach degeneracyjnych mózgu.

 

Dzielcie się w komentarzach Waszymi doświadczeniami dotyczącymi naturalnych metod walki ze złym samopoczuciem i depresją.

Pozdrawiam słonecznie!

Bogdan Ł

 

Wszystkie zioła możesz nabyć w naszym sklepie zielarskim  Magazyn – Zdrowia.pl

 

 6 thoughts on “10 naturalnych i skutecznych antydepresantów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *